Ekskurzija u južnu Dalmaciju učenika Hrvatske nastave Hessen

Grupa učenika učiteljica Lidije Bodalec i Morane Dujmović u srijedu 3. listopada 2018. godine je započela ekskurziju po južnoj Dalmaciji. Smješteni u Dubrovniku posjetili su staru gradsku jezgru. Uspješno su prohodali i dubrovačke gradske zidine duge 1940 metara. Nakon toga je uslijedio prijem u gradskoj vjećnici gdje je učenike u ime gradonačelnika g. Frankovića ugostio pročelnik za obrazovanje i kulturu, g. Brčić. Učenici su pročelniku imali priliku postavljati zanimljiva pitanja i u opuštenoj atmosferi razgovarati s njim. Dan je završio odlaskom žičarom na brdo Srđ, posjet Muzeju Domovinskog rata pod pokroviteljstvom Turističke zajednice grada Dubrovnika te nezaobilaznim obilaskom dubrovačkih suvenirnica. Idućeg dana učenici su posjetili Nacionalni park Mljet. Tamo su pješice obišli Malo jezero te se vozili brodom po Velikom jezeru do otočića sv. Marije. Sasvim slučajno upravo tamo, ispred benediktinskog samostana, sreli su hrvatsku zlatnu bacačicu diska, Sandru Perković i naravno iskoristili priliku da se uslikaju s njom. Po povratku obišli su grad Orebić. U subotu 6. listopada put ih je odveo u Ravno, u spilju Vjetrenicu, gdje su učenici prošetali podzemnim hodnicima i prostorijama najveće spilje Bosne i Hercegovine te upoznali endem čovječju ribicu. U popodnevnim satima u hostelu ih je posjetila bajkopričalica Vanja Balent te ih na pola sata začarala svojom pričom o kraljeviću i zlatnoj djevojci. Dan su završili šetnjom ulicama Cavtata, obišavši kuću Vlahe Bukovca i Mauzolej obitelji Račić kipara Ivana Meštrovića. Petog dana putovanja učenici su posjetili grad Metković te se potom u Opuzenu ukrcala na tradicionalne neretljanske lađe – trupice. Učenici su u devedesetominutnoj plovidbi uskim kanalima i rukavcima upoznali floru i faunu rijeke Neretve. Domaćin koji je upravljao lađom dočarao je djeci život u dolini rijeke te ih upoznao s delicijama koje su simbol neretljanskog kraja. Nakon ručka i degustacije mandarina učenici su se uputili prema Splitu. Zadnjeg dana putovanja učenici su posjetili park šumu Marjan, dotakli palac Grgura Ninskog te posjetili sve znamenitosti unutar zidina Dioklecijanove palače. Time je uspješno završila još jedna, druga po redu, ekskurzija Hrvatske nastave Hessen.