Održano peto natjecanje u izražajnome čitanju „Volim čitati“ 2018.

Dana 10. ožujka 2018. godine održano je 5. natjecanje u izražajnome čitanju Volim čitati u Neu-Isenburgu. Natjecanje je organizirano u suradnji Hrvatske nastave Hessen i udruge Kroatische Gemeinschaft „Kroatien“ e. V. Neu-Isenburg, koja je i osigurala prostor u kojem se natjecanje odvijalo, te gotovo u potpunosti preuzela brigu o okrjepi natjecatelja i roditelja, osiguravši kavu i ostale napitke te organizirajući posluživanje kolača koje su donijeli roditelji.

Učenici 2. i 3. razreda čitali su ulomke bajke Plesna haljina žutog maslačka Sunčane Škrinjarić, učenici 4. razreda ulomke Priča iz davnina Ivane Brlić Mažuranić, a učenici 5. i 6. razreda ulomke romana Koko i duhovi Ivana Kušana. Svaki je natjecatelj dobio pohvalnicu za sudjelovanje na natjecanju te knjigu. Najmlađi natjecatelji nagrađeni su knjigom Sijač sreće Božidara Prosenjaka, učenici 4. razreda knjigom Duh u močvari Ante Gardaša, a učenici 5. i 6. razreda knjigom Sanje Pilić Mrvice iz dnevnog boravka. Oni najbolji dobili su i pehar i diplomu te kartu Republike Hrvatske za osvojeno prvo, odnosno drugo mjesto. Nagrade za djecu osiguralo je Vijeće roditelja koordinacije Hessen i Saarland.
Stručno povjerenstvo sačinjavale su učiteljice Hrvatske nastave u Hessenu.

Svojim su dolaskom natjecanje uveličali i ugledni gosti: gospodin Herbert Hunkel, gradonačelnik Neu-Isenburga, gospodin Vladimir Duvnjak, generalni konzul Republike Hrvatske u Frankfurtu na Majni, gospođa Biserka Lukan, vicekonzulica za kulturu Generalnog konzulata Republike Hrvatske u Frankfurtu na Majni te gospođa Katica Stanimirov, savjetnica za nastavu materinskih jezika pri Gradskome uredu za obrazovanje grada Frankfurta.
Natjecanje su medijski popratili Večernji list i Fenix magazin.
Na natjecanju su sudjelovali:
– učenici 2. i 3. razreda: Marko Filipović, Mateo Ruiz Radomilja, Lara Bandov, Marta Bulić, Luka Oldenkott, Janko Knežić, Mia Bodrožić, Ivo Brkić, Ana-Mila Perić, Roko Raguž, Luka Polenik, David Bebek, Ana Ljubičić, Toni Döbrich, Klara Marija Ivošević
– učenici 4. razreda: Ivan Jurić, Mia Zapletal, Franjo Raffael Vidiček, Ana Kasalo, Emilija Kontić, David Klaić, Ines Božić, Darija Marelja, Emilija Brnić, Leon Duvnjak, Zora Pranjić
– učenici 5. i 6. razreda: Adriano Nora, Nikola Bumba, Nikolina Iva Gabelica, Ana Marić, Pablo Ruiz Radomilja, Rebecca Seidenfaden, Martina Pejić-Gašparević, Anna Rakocija, Filip Ćenan, Marko Puljić, Laura Domitrović, Ana Barać

U kategoriji natjecatelja 2. i 3. razreda prvo mjesto osvojila je učenica nastavnog mjesta Königstein, Marta Bulić, a drugo mjesto učenik Janko Knežić iz nastavnog mjesta Rodgau.

Među učenicima 4. razreda najbolji uspjeh postigle su učenice Darija Marelja, učenica nastavnog mjesta Frankfurt na Majni – Nied, i Emilija Brnić iz nastavnog mjesta Offenbach, a drugo najbolje mjesto osvojila je Ana Kasalo, učenica nastavnog mjesta Dreieich.
Laura Domitrović, učenica nastavnog mjesta Frankfurt na Majni- Nied, i Ana Marić, učenica nastavnog mjesta Wiesbaden, osvojile su prvo mjesto među učenicima 5. i 6. razreda, dok su drugo mjesto osvojili Anna Rakocija iz nastavnog mjesta Kassel i Marko Puljić iz nastavnog mjesta Hofheim.