Otvorenje izložbe dječjih radova u Frankfurtu

U petak, 20. 09. 2013. u Generalnom konzulatu Republike Hrvatske u Frankfurtu otvorena je izložba dječjih radova Hrvatske nastave Hessen. Plakati su nastali na samoj nastavi i pokazuju dio onoga što radimo na nastavi i izvan nje. Na nastavi govorimo hrvatski, čitamo i pišemo hrvatski, učimo gramatiku i pravopis, učimo  osnove hrvatskog zemljopisa i povijesti našeg naroda, ali  isto tako i pjevamo, crtamo, igramo se, zabavljamo se i šalimo, istaknula je koordinatorica hrvatske nastave u Hessenu i Saarlandu Smiljana Veselić-Vučina.

Učenici su sa svojim učiteljicama napravili plakate koji predstavljaju ono po čemu se Hrvatska prepoznaje u svijetu: gastronomiju, kulturne, povijesne i prirodne znamenitosti Republike Hrvatske kao što su nacionalni parkovi, Jadransko more, regije RH, glagoljica, povijesni hrvatski grbovi, podrijetlo kravate.

Nakon otvorenja izložbe sljedio je prigodni program. Lara Bogdanović, učenica iz Frankfurta, odsvirala je na svojoj violini skladbu Oda radosti, a Paul Sieber, učenik iz Eschborna, odsvirao je na violončelu tradicionalnu škotsku skladbu Vesela djeca. Svoje literarne i novinarske radove koji su nagrađeni na natječaju Zlatna ribica pročitali su: David Kosec, Lara Kadoić, Ana-Maria Klišić i Antonia Baotić.

Na ovom kulturnom događaju generalni konzul Republike Hrvatske u Frankfurtu, Josip Špoljarić, zahvalio se osobama koje su  zaslužne za izuzetan doprinos pri uspostavi hrvatske nastave i promicanje hrvatskog materinskog jezika u Hessenu. Konzuli Josip Špoljarić i Marica Jukić svečano su uručili zahvalnice koje su dobili fra Marinko Vukman iz Kelkheima, fra Marijan Petričević iz Giessena,  velečasni Stjepan Zadravec iz Koblenza, fra Ljubo Sesar iz Ludwigshafena, velečasni Rudolf Belko iz Saarbrückena, koordinatorica hrvatske nastave u Hessenu i Saarlandu Smiljana Veselić – Vučina te roditelji djece i istaknuti pojedinci: Monika Adžamić, Anita Franić, Marijana Blažević, Ivonne Štrljić, Senija Sieber- Ivandić, Slaven Ljiljanić, Mario Meštrović,  Klaudija Lukač, Oliver Zeko, Mijo Ikić, Božo Serdarušić,  Heinrich Schmidt, Petar Ćosić i Jelena Carić.

Jelena Pokos