Proslava hrvatske nastave u Frankfurtu

Majke čija djeca pohađaju hrvatsku nastavu u Hessenu organizirale su u nedjelju, 17. 02. u Frankfurtu proslavu za djecu i njihove roditelje.

Na početku programa gospođa Monika Adžamić pozdravila je sve prisutne toplim riječima i zahvalila im se za njihov dolazak i suradnju. Proslavu su svojim prisutstvom uveličali i počasni gosti. Konzul Damir Sabljak iz Generalnog konzulata Republike Hrvatske u Frankfurtu zahvalio je roditeljima što dovode svoju djecu na hrvatsku nastavu i što se zalažu za širenje hrvatske nastave. Svoje anegdote iz djetinjstva na šaljiv način ispričao je generalni konzul Bosne i Hercegovine u Frankfurtu Nikica Džambo poručivši djeci da je najljepše doba ono u kojem su oni sada, a to je đačko doba. Fra Anto Batinić, svećenik u njemačkoj župi St. Christopherus Preungesheim, naglasio je važnost govorenja hrvatskoga književnog jezika u komunikaciji roditelja i djece.

– Kako bi se djecu motiviralo za učenje i govorenje hrvatskoga jezika važno je organiziranje ovakvih priredbi, likovnih radionica, kazališnih predstava i ostalih izvannastavnih aktivnosti, istaknula je u svom govoru Smiljana Veselić-Vučina koordinatorica Hrvatske nastave u Hessenu i Saarlandu te se zahvalila roditeljima što podržavaju i organiziraju ovakve svečanosti.

Učenici koji pohađaju hrvatsku nastavu u Frankfurtu (Bergen Enkheim i Preungesheim), Bad Vilbelu i Bad Homburgu sa svojim su učiteljicama Jelenom Pokos i Anetom Rašić pripremili prigodni program. Izveli su brojne recitacije, otpjevali pjesme i izveli igrokaze. Učenici su svojim izvedbama ukazali na bogatstvo hrvatskoga jezika pjevajući pjesmu Bratec Martin i recitirajući pjesmu Zlati breg na kajkavskom narječju. Na početku školskog programa Gabriel Dragičević, učenik 2. razreda, odsvirao je na klavijaturama hrvatsku himnu Lijepa naša domovino. U daljnjem tijeku programa publika je uživala u lijepim zvucima skladbi koje su na klaviru odsvirali Luka Ćelić i njegova sestra Ana-Marija Ćelić.

– Zahvaljujemo se  učiteljicama za njihov predani rad s našom djecom. Nije im bilo jednostavno krenuti iz domovine u tuđi svijet. U ime roditelja želim im reći jedno veliko hvala za ljubav koju imaju prema svome poslu i djeci, za veselje koje naša djeca pokazuju na njihovnim likovnim radionicama, priredbama, kazališnim predstavama i za svaku novu hrvatsku riječ koju su naša djeca izgovorila i naučila, poručila je na kraju programa gospođa Adžamić.

Tekst: Jelena Pokos

Fotografije: Perica Ninković

Članak iz Večernjeg lista možete preuzeti ovdje.