Tri druga mjesta na “Zlatnoj ribici” učenicima Hrvatske nastave u Hessenu

Na ovogodišnjoj  “Zlatnoj ribici”  naši učenici postigli su zaista hvalevrijedne rezultate.

Od 258 pristiglih radova iz Crne Gore, Italije, Makedonije, Njemačke, Poljske, Srbije i Švicarske nagrađeno je samo 15, od čega su 3 naša  iz Hessena.

Druga mjesta u svojoj kategoriji osvojile su :

1. Lara Kadoić, 11 godina, 5. razred iz Hofheima, sa sastavkom “Mačkare v svati”

učiteljica – mentorica: Smiljana Veselić – Vučina

2. Ana-Maria Klišić, 14 godina, 9. razred iz Wiesbadena, sa sastavkom “Želite li tetovažu na  glagoljici?”

učiteljica – mentorica: Vedrana Moslavac

3. Antonia Baotić, 13 godina, 7. razred iz Friedrichsdorfa, sa sastavkom “Svadbeni običaji livanjskog kraja”

učiteljica – mentorica: Jelena Pokos

Čestitamo nagrađenim učenicama!  Pripremili smo za njih nagrade koje će dobiti  pred kraj školske godine.

Svi učenici, čiji su radovi sudjelovali na nagradnom natječaju, a to je njih 27 iz Hessena , dobit će pohvalnice. Čestitamo i njima u nadi da će njihov uspjeh biti još veći poticaj svim učenicima za pismeno izražavanje na hrvatskom jeziku.

Sudionici “Zlatne ribice” 2013. su:

učenici učiteljice Veselić-Vučina

1. Anamaria Petrović, 5. razred, Bad Soden

2. Tereza Lončar, 6. razred, Bad Soden

3. Carolina Petričević, 7. razred, Bad Soden

4. Marija Meštrović, 7. razred, Niedernhausen

5. Leon Kadoić, 4. razred, Hofheim

6. Lara Kadoić, 5. razred, Hofheim

MAČKARE V SVATI

Pri nami v Zagorju je stari običaj da se ide posle poul noči na svadbu v mačkare. Par prijatelji od mladencov se oblečeju i našminkaju tak da ih nemre nišći prepoznati. Onda naručivaju mužiku i tancaju z mladenkum , z mladencem i z ostali svati. Kad su se svi natancali, onda počne šala. Donese se puna kanta olupnjine od krumpira pa se to sve hiti na podij. Onda se mladenka mora pokazati kak bu ona bila dobra sneja i mora sve pobrati.

Lara Kadoić

Učenici učiteljice Pokos

1. Anna Križanović, 3. razred, Frankfurt am Main (Bergen Enkheim)

2. Kristian Adžamić, 5. razred, Frankfurt am Main (Bergen Enkheim)

3. David Kosec, 5. razred Frankfurt am Main (Bergen Enkheim)

4. Lara Bogdanović, 6. razred, Frankfurt am Main (Bergen Enkheim)

5. Luka Baotić, 5. razred, Friedrichsdorf

6. Nina Julia Čutura, 8. razred, Friedrichsdorf

7. Magdalena Barać, 7. razred, Bad Vilbel

8. Antonia Baotić, 7. razred, Friedrichsdorf

Svadbeni običaji livanjskog kraja

Poslije crkvenog obreda svi svatovi dolaze mladoženjinoj kući gdje su se već okupili mještani iz Livna i okolnih sela. Oni koji nisu pozvani u svatove došli su samo vidjeti svatove, a prije svega mladu. Svekrva i njezine pomoćnice bacaju lješnjake, orahe, slatkiše i sitni novac u okupljenu gomilu ljudi koja se iz radoznalosti skupila oko kuće domaćina. Tome se najviše vesele djeca, ali i odrasli koji se šaljivo guraju da uhvate poneki slatkiš. Poslije toga mlada dolazi pred kuću i baca tri jabuke preko kuće. Svi okupljeni radoznalo promatraju i komentiraju je li mlada dobra. Ako mlada uspije prebaciti jabuke preko kuće, svi ju hvale i govore da će biti dobra i vrijedna snaha. Ako ne uspije prebaciti jabuke preko kuće, ljudi kažu mladoj da je kuća prevelika kako bi ju utješili.
Nakon bacanja jabuka slijedi veoma zanimljiva utrka momaka iz cijelog kraja. Sudjelovati mogu svi momci, a ne samo oni koji su pozvani na svadbu. Onaj koji pobijedi dobije veliku nagradu. Prije je to obično bio pršut, a danas se dodjeljuje novčana nagrada od 200 ili 300 eura. Nagradu pobjedniku uručuje domaćin, tj. otac mladoženje.
Svadbeno veselje nastavlja se u sali do ranih jutarnjih sati.

Antonia Baotić

Učenici učiteljice Moslavac

1. Ana-Lena Bliznac i Ana-Maria Klišić, 7. i 9. razred, Wiesbaden

2. Anna Marković, 4. razred, Griesheim

3. Dragan Prce, 10. razred, Griesheim

4. Lara Vukušić, 4. razred, Griesheim

5. Laura Gomez-Alvarez, 3. razred, Darmstadt

6. Marijana Medić, 2. razred, Darmstadt

7.  Martin Dizdar, 5. razred, Rüsselsheim

8. Paticija Jurič, 5. razred, Wiesbaden

9. Nikolina Jurič, 4. razred, Wiesbaden

10. Ana-Maria Klišić, 9. razred, Wiesbaden

Nagrađeni rad:

Želite li tetovažu na glagoljici?

Često je postavljano pitanje na ovogodišnjem 37. internacionalnom ljetnom festivalu u Wiesbadenu. Stariji učenici hrvatske nastave iz Wiesbadena predstavili su u subotu, 8. rujna 2012. na štandu Hrvatske kulturne zajednice iz Wiesbadena najstarije hrvatsko pismo – glagoljicu.

U sklopu štanda Hrvatske kulturne zajednice, na kojem se promovirala tradicionalna hrvatska hrana i pića, Hrvatska je nastava napravila štand na kojemu smo gostima radili “tetovaže” na glagoljici. Bojom smo po rukama posjetitelja pisali njihova imena. Na taj način smo željeli pokazati dio naše  kulture i tradicije.

Svi su sa zanimanjem pratlili događanja na našem štandu i postavljali nam puno pitanja o glagoljici i Hrvatskoj. Nama učenicima bilo je veliko zadovoljstvo sudjelovati u toj menifestaciji i pritome smo se zabavili. Sljedeću godinu smislit ćemo neku novu atrakciju za naš štand. Imate li Vi možda kakvu ideju?

Ana-Maria Klišić

Učenici učiteljice Rašić