Zlatna ribica 2013.

I ove godine dobili smo poziv Hrvatske matice iseljenika iz Rijeke za sudjelovanje na “Zlatnoj ribici”. Prošle školske godine naš učenik David Kosec iz Frankfurta osvojio je 2. mjesto sa sastavkom “Najluđa igra – jedenje mele”. Nadamo se da ćemo i ove školske godine biti kreativni i uspješni kao i prošle. Veselimo se vašim sastavcima!

POZIV za  sudjelovanje na 10. natječaju  literarnih i novinarskih radova  “ZLATNA  RIBICA”

Hrvatska matica iseljenika –  podružnica Rijeka, s potporom Ministarstva znanosti, prosvjete i sporta Republike Hrvatske,  već dugi niz godina organizira nagradni natječaj literarnih i novinarskih radova za učenike hrvatskih dopunskih škola, kao i za učenike koji uče hrvatski jezik u drugim oblicima organiziranoga učenja materinskoga jezika u inozemstvu.

Budući da će ovo biti deseto izdanje ovog projekta, vjerujemo da ćete se sa zanimanjem i pažnjom odazvati ovom pozivu u što većem broju, a da će i nagrade biti dodatni poticaj ovoj vrijednoj inicijativi svojih kolegica u Rijeci.

Ovogodišnje teme koje predlaže Prosudbeno povjerenstvo u sastavu: prof.dr Karol Visinko, prof. Marica Zrilić i prof. Marta Lončarević su sljedeće:

1.    Za literarne radove   – „IZ DALJINE SLUŠAM RIJEČI DOMOVINE“
  2.    Za novinarske radove  –  Običaji od starine štit su jaki moje domovine  „OBIČAJI KRAJA MOJIH PREDAKA“

Uvjeti Natječaja

LITERARNI  RADOVI   mogu biti pisani hrvatskim  standardnim jezikom, te u svim hrvatskim narječjima i njima  pripadajućim govorima (mjesni govori roditelja).

Učenici mogu pisati lirske pjesme u stihu i u prozi, kratke priče i sastavke u kojima će opisivati  događaje, stanja, zbivanja, iskazivati svoje osjećaje, dati maha mašti.

NOVINARSKI  RADOVI mogu biti pisani hrvatskim  standardnim jezikom, te  u svim hrvatskim narječjima i njima pripadajućim govorima (mjesni govori roditelja).

Učenici mogu pisati vijest, izvješće, reportažu, putopis, intervju  o njima znanim pojavama, događajima ili  ljudima.

Broj literarnih i novinarskih  radova nije ograničen.

Svaki rad treba biti pisan na računalu i sadržavati sljedeće podatke: ime i prezime učenika, dob, razred,elektroničku adresu učenika (ako ju ima), naziv  škole i grada, ime i prezime učitelja  (mentora).

Vrednovanje  radova

Literarni  radovi vrednovat će se u tri kategorije, i to:

PRVA  KATEGORIJA: učenici od 6 do 12 godina.

DRUGA  KATEGORIJA: učenici od 13 do 15 godina.

TREĆA KATEGORIJA: učenici od 16 do 18 godina.

Novinarski radovi vrednovat će se u dobnoj skupini od 13 do 18 godina.

Umoljavaju se nastavnici i mentori da  pregledaju radove i pošalju po svom izboru i nahođenju najkasnije do ponedjeljka 08.travnja 2013.  Isključivo putem elektronske pošte (e-mail) kako bismo ubrzali, pojednostavili i olakšali rad Prosudbenom povjerenstvu, te do kraja školske godine izabrali vrijedne pobjednike ovog natječaja, o čemu ćete biti pravodobitno obaviješteni.

Natječaj je nagradni.  Prvonagrađeni učenici, u svakoj kategoriji, dobivaju diplomu i  boravak u ljetnoj školi  Hrvatske matice iseljenika. Drugonagrađeni literarni i novinarski radovi dobivaju  pohvalnicu. Ostali sudionici  dobivaju priznanja za sudjelovanje u Natječaju.

S radošću očekujemo Vaše radove.

Za HRVATSKU MATICU ISELJENIKA

Ljerka Galic, prof.