7. SPORTSKI SUSRETI HRVATSKE NASTAVE HESSEN

Na sportskim terenima SV Croatia Griesheim kod Darmstadta 16. lipnja 2019. godine održani
su sedmi po redu sportski susreti Hrvatske nastave Hessen. U organizaciji Nastavničkog vijeća, Vijeća roditelja hrvatske nastave te uz veliku pomoć članova SV Croatie iz Griesheima na čelu s gospodinom Mirkom Čavarušićem susreti su okupili oko 500 posjetitelja iz cijelog Hessena.
Svojim prisustvom ovaj događaj uveličali su ispred Generalnog konzulata u Frankfurtu na Majni gospodin Tihomir Kujundžić, gospodin Geza Krebs-Wetzl, gradonačelnik grada Griesheima, predsjednik, odnosno predstavnici Hrvatskih kulturnih zajednica Neu-Isenburg i Wiesbaden te voditelji Hrvatskih katoličkih zajednica Darmstadt i Frankfurt.
U kulturno-umjetničkom djelu nastupali su Klapa Frankfurt, folkolorna skupina Biseri iz Griesheima te Zbor mladih HKZ iz Darmstadta.
Nakon pozdravnih govora i svečanog otvorenja službeno je započelo odmjeravanje snaga u nogometu i graničaru. Svoje sportske sposobnosti pokazale su majke igrajući graničar i očevi igrajući nogomet. Posjetitelji su za vrijeme natjecanja uživali u pjesmama klape Frankfurt, u hrani i piću te kolačima koje su pripremile majke učenika hrvatske nastave, u igri tombole sa 650 različitih nagrada te na likovnoj radionici na kojoj su se izrađivale tetovaže raznih boja i motiva.
Na kraju susreta, svim natjecateljima dodijeljene su medalje, a najbolji su primili i pehare. Najbolji vratari i strijelci dobili su nogometne lopte s potpisom hrvatskog nogometnog reprezentativca Ante Rebića. Pokrovitelj svih nagrada bio je Središnji državni ured za Hrvate izvan RH koji svake godine daje „svesrdnu podršku Susretima i svima koji sudjeluju u organizaciji čestita na ustajnom i neumornom radu kojim pridonose promicanju i očuvanju hrvatskih vrijednosti i baštine.„ U svom službenom dopisu g. Zvonko Milas, državni tajnik iz Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH, obratio se okupljenima riječima: “Dragi roditelji naših vrijednih polaznika Hrvatske nastave Hessen, vama od srca čestitam jer ste svojom ljubavlju, radom, ali i odricanjem od svog slobodnog vremena, bitno pridonijeli uspješnosti hrvatske nastave Hessen i svojoj djeci omogućili da se upoznaju s jezikom i kulturom svojih predaka.“

Pobjedničke ekipe:
Graničar mlađa skupina: ekipa učenika Rodgaua i Frankfurt – Niederursela
Graničar starija skupina: ekipa učenika iz Köningsteina, Bad Sodena i Kelkheima
Nogomet mlađa skupina: ekipa učenika iz Eschborna, Frankfurt – Bergen-Enkheima, Bad Homburga, Bad Vilbela i Bad Hersfelda.
Nogomet starija skupina: ekipa učenika iz Frankfurt – Heddernheima, Frankfurt – Nieda, Frankfurt – Preungesheima i Rodgaua.
Najbolji strijelci: Luka Ćosić (Bad Homburg) i Luka Jukić ( Frankfurt – Nied)
Najboljih vratari: Luka Polenik (Bad Vilbel) i Petar Rafael Dragičević (Frankfurt – Preungesheim)
Graničar (majke): ekipa iz Kelkheima, Eschborna, Königsteina i Bad Sodena
Nogomet (očevi): ekipa iz Frankfurt – Preungesheima, Frankfurt – Bergen-Enkheima i Frankfurt – Nieda