Održano šesto natjecanje u izražajnome čitanju „Volim čitati“ 2019.

Hrvatska nastava u Hessenu organizirala je šesti puta zaredom, u suradnji sa Kroatische Gemeinschaft Kroatien e.V. Neu-Isenburg, natjecanje u izražajnome čitanju Volim čitati. Natjecanje je održano u subotu,16. ožujka 2019., u Neu Isenburgu.
Kao i prethodnih godina na natjecanju je sudjelovalo 40-tak najboljih čitača odnosno čitačica, predstavnika svojih nastavnih mjesta. Čitali su ulomke iz slikovnice Gospođica Neću Sunčane Škrinjarić, romana Klopka za medvjediće Maje Gluščević i romana Ljeto za pamćenje Mire Gavrana. U pauzama čitanja učenici i njihovi roditelji mogli su se okrijepiti jelima i pićem koje su pripremili vrijedni članovi Kroatische Gemeinschaft Kroatien e.V. Neu-Isenburg.
Na natjecanju su sudjelovali:
– učenici 2. i 3. razreda: Marlen Pendeš, 2. r. (Rüsselsheim), Slavko Puđa, 2. r. (Kassel), Antonela Soldić, 2. r. (Ffm-Heddernheim), Nikolina Kevo, 2.r. (Bad Vilbel), Klara Miljak, 2. R. (Neu- Isenburg), Marko Vojinović, 3. r. (Königstein), Marija Raspudić, 2. r., Kassel, Iva Tufeković, 3. r., (Darmstadt), Ana Mitar, 3. r. (Ffm-Bornheim), Tomislav Matanović, 3. r. (Kelkheim), Maja Jurić, 2. r. (Hofheim), Nella Jukić, 2. r. (Ffm-Preungesheim), Elena Džeko, 2. r. (Ffm-Bornheim), Kristina Zelić, 2. r. (Offenbach), Karlo Toma Ivošević, 3. r. (Ffm-Preungesheim), Klara Bekavac, 2. r. (Dreieich), Valeria Petrović, 3. r. (Bad Soden), Dario Miloloža, 3. r. (Bad Hersfeld) i Lara Bošnjak, 2. r. (Rodgau)

– učenici 4. razreda: Antonio Štrljić (Ffm-Bornheim), Kristina Abramović (Ffm-Preungesheim), Antonela Gusić (Ffm-Niederursel), Lucijana Čotić (Wiesbaden), Leoni Majetić (Rodgau), Ivan Augustinov (Ffm-Bergen-Enkheim), Dia Vojinović (Königstein), Zvonimir Puđa (Kassel), Lea Domitrović (Ffm-Nied), Ante Vukušić (Griesheim), Katarina Cvitković (Giessen), Sara Antonija Parlov (Bad Vilbel)

– učenici 5. i 6. razreda: Mia Miloloža, 5. r. (Bad Hersfeld), Laura Milković, 5. r. (Hofheim), Filip Jurić, 5. r. (Bad Soden), Adrijana Ivana Kajić, 5. r. (Bad Homburg), Sandro Katić, 6. r. (Ffm-Preungesheim), Andjela Škaro, 5. r. (Ffm-Nied), Mia Čančar, 5. r. (Offenbach), Klara Ćenan, 5. r. (Dreieich), Elias Prstačić, 5. r. (Rodgau), Marie Krstanović, 5. r. (Ffm-Bornheim), Nera Pranjić Treitler, 5. r. (Wiesbaden), Nika Gelo, 5. r. (Neu-Isenburg)

Ocjenjivačko povjerenstvo činile su učiteljice Hrvatske nastave Hessen i 2 vanjske (stručne) članice.
Pohvalnice i knjige kao poklon svim sudionicima natjecanja te diplome ponajboljima tradicionalno je osiguralo Vijeće roditelja Hrvatske nastave Hessen. Posebne poklone za male natjecatelje pripremili su ove godine Kroatische Gemeinschaft Kroatien e.V. Neu-Isenburg te Centar za nastavu materinskih jezika pri Gradskom uredu za obrazovanje grada Frankfurta.

Prvo mjesto osvojili su:

– u kategoriji 2. i 3. razreda: Valeria Petrović, 3.r., Bad Soden i Dario Miloloža, Bad
Hersfeld
– u kategoriji 4. razreda: Dia Vojinović, Königstein im Taunus

– u kategoriji 5. i 6. razreda: Filip Jurić, 5. r., Bad Soden, Andjela Škaro, 5. r., Frankfurt –

Nied i Nika Gelo, 5. r., Neu-Isenburg
Drugo mjesto osvojili su:

– u kategoriji 2. i 3. razreda: Tomislav Matanović, 3. r., Kelkheim
– u kategoriji 4. razreda: Zvonimir Puđa, Kassel

– u kategoriji 5. i 6. razreda: Laura Milković, 5. r., Hofheim

Ovaj kulturni događaj uveličali su svojim prisustvom uvaženi gosti: g. Oliver Quilling , župan okruga Offenbach, g. Herbert Hunkel, gradonačelnik grada Neu-Isenburga, gđa Biserka Lukan, vicekonzulica iz Generalnog konzulata Republike Hrvatske u Frankfurtu na Majni, gđa Claudia Molnár, voditeljica Centra za nastavu materinskih jezika pri Gradskom uredu za obrazovanje grada Frankfurta te gđa Suzana Pavić, predsjednica Kroatische Gemeinschaft „Kroatien“ iz Neu-Isenburga.

Natjecanje su medijski popratili hrvatski i njemački mediji: Večernji list, Fenix Magazin i Frankfurter Neue Presse.

Zahvaljujemo se svima koji su nam na bilo koji način pomogli u ostvarenju ovog projekta, a posebno Kroatische Gemeinschaft Kroatien e.V. Neu-Isenburg koja nas je lijepo ugostila, Vijeću roditelja te vrijednim mamama koje su ispekle kolače.